« Tagasi

Pärandilinn Viljandi kuulutas välja aasta teema ning otsib uut linnameistrit

Foto: Lembe Lahtmaa

UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluv Pärandilinn Viljandi 2024 aasta teemaks on "Pärandus". Teema tõstab fookusesse meie vaimse ja ainelise pärandi ning kutsub kõiki linnaelanikke ja -külalisi mõtestama seda enda jaoks laiemalt nii perekonna, kogukonna kui riigi tasandil.  Ühtlasi asub Pärandilinn Viljandi otsima linnameistrit, kes elavdaks aasta jooksul linna loomeelu ja aitaks kujundada Viljandi mainet rahvusvaheliselt tuntud loovlinnana. Linnameistrit otsitakse fookusteemale kohaselt pärandiga seotud loovaladel tegutsevate inimeste seast. Linnameistrile ette nähtud tasu on sel aastal 3700 eurot.

Pärandilinn Viljandi tegevuste eestvedaja, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava programmijuht Ave Matsin räägib, et linnameistriks oodatakse inimest, kes oskab kogukondi kaasates mõtestada meie vaimset ja ainelist pärandit nii, et inimestel tekiks sellega isiklik suhe. "Pärand ei ole midagi, mis asub inimesest väljaspool ja mida haldab riik või seadused. Pärand on see, mida me isiklikul või kogukondlikul tasandil väärtuslikuks peame. Seejuures on oluline teadvustada, et pärandi mõiste alla mahub palju eriilmelisi nähtuseid," avab Matsin Pärandilinna fookusteemat. Pärandusaasta päädib Tartu 2024 kavas oleva suure rahvusvahelise pärandusfestivaliga, mis toob 1.-5. oktoobrini Viljandisse vaimse pärandi värvikaid kandjad nii Eestist kui piiri tagant.

Viljandi linnapea Madis Timpsoni sõnul on Viljandis pärandkultuur ja selle edendamine saanud südameasjaks: „Sellel aastal otsime järjekorras neljandat linnameistrit, kes UNESCO pärandilinn Viljandi maine hoidmisel ja kujundamisel end linna ajalukku kirjutada saab. Otsime säravat isiksust, kellel on oluline roll Viljandi linna loomeelu rikastamisel. Mul on hea meel, et Pärandilinn Viljandi tegevused on linnas loonud uusi traditsioone ning andnud hea väljundi pärandiga seotud teemade fookusesse toomiseks," lisas Timpson

Linnameistri tiitlile kandideerimise sooviavaldus tuleb saata hiljemalt 20. märtsiks 2024 aadressile kultuur@ut.ee. Vabas vormis avalduses tuleb kirjeldada oma nägemust linnameistri rollist ja panusest Viljandi linnaelu elavdamisse, loovlinna maine tõstmisse ning linnaelanike ja külaliste heaolu parendamisse. Samuti tuleb kirjeldada oma viimase viie aasta loomingulist tegevust ja mida plaanitakse teha linnameistriks olemise perioodil. Linnameistri konkursi statuudiga saab tutvuda veebilehel https://www.viljandi.ee/linnameistri-statuut  

Viljandi kuulub UNESCO loovlinnade võrgustikku alates 2019. aastast. Võrgustik hõlmab seitset linnade kategooriat: kinolinnad, käsitöö-  ja rahvakunstilinnad, disainilinnad, gastronoomialinnad, kirjanduslinnad, meediakunstilinnad ja muusikalinnad. Eestist kuuluvad loovlinnade võrgustikku Viljandi käsitöö- ja rahvakunstilinnade, Tartu kirjanduslinnade ning Tallinn muusikalinnade kategoorias.

Rohkem infot Pärandilinn Viljandist: https://shorturl.at/fuDS6
Lisainfo: Pärandilinn Viljandi tegevuste eestvedaja Ave Matsin, tel. +372 526 2510, e-post: ave.matsin@ut.ee