Perearst Helve Kansi: Gripp võib igapäevase elu nädalateks halvata
Viiruste kõrghooajal haigestub Eestis grippi kümneid tuhandeid inimesi. Kõige rohkem vajavad gripi vastu kaitset riskirühmad – kuni 7-aastased väikelapsed, lapseootel naised, üle 60-aastased ning samuti alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk tüsistusteks ja raskeks põdemiseks. Perearst Helve Kansi soovitab vaktsineerida kõigil, kuna haigestumine võib igapäevase elu nädalateks halvata.
"Gripp ei ole lihtsalt üks külmetushaigus, vaid raskete tüsistustega ägedalt kulgev viirushaigus," lükkas perearst ümber levinud väärarusaama. "Gripivaktsiin on hädavajalik raske kulu ja tüsistuste tekke ennetamiseks üle 60-aastastele inimestele, väikelastele, krooniliste haigustega patsientidele ja rasedatele," kinnitas dr Kansi.
Ühtlasi soovitab ta vaktsineerida ka neil, kes riskirühma ei kuulu. "Grippi haigestumine võib igapäevatoimetused isegi mitmeks nädalaks halvata. Tööl käivad inimesed kaotavad haiguslehel olles sissetulekud, lapsed jäävad õpingutes maha, sporti tegevatel inimestel kulub pärast haigust nädalaid endise vormi taastumiseni. Neid kannatusi saab vaktsineerimisega ennetada," selgitas arst.
Gripi riskirühmadele on vaktsineerimine tasuta. Vaktsineerida saab perearstikeskustes, mitmetes apteekides ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti.
Eelmisel viirushooajal haigestus Eestis grippi ligikaudu 35 000 inimest, kellest üle 1500 vajas haiglaravi. Gripi tüsistustesse suri enam kui 100 inimest, nende hulgas ka üks laps. „Väikelapsed võivad põdeda grippi raskelt, sest nende immuunsüsteem ei ole veel õppinud selle viirusega võitlema. Eakatel võib gripi põdemine kutsuda esile ka muude, eriti krooniliste südame-, hingamis- ja veresoonkonna haiguste ägenemist," ütles Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Julia Geller.
Vaktsineerimisjärgne kaitse kujuneb 2 kuni 3 nädala jooksul pärast kaitsesüsti. "Kui teha vaktsiin hooajal algul, siis on viiruse intensiivse leviku ajaks immuunsus olemas. Gripi kõrghooaeg on peagi algamas, seega on just praegu õige aeg vaktsineerida, et kaitsta ennast ja oma lähedasi haiguse raskete tagajärgede eest," lisas Julia Geller.
Vaktsineerida saab perearstikeskustes, paljudes apteekides ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti. Vaktsineerimiseks tuleks võtta ühendust oma perearstikeskusega või broneerida aeg raviasutuse kodulehe kaudu. Raviasutuste kontaktid leiate: www.vaktsineeri.ee/lahen-vaktsineerima.
"Viirushooaja eel julgustan inimesi end vaktsineerimisega kaitsma. Apteekides saab seda teha kiiresti ja mugavalt, ühendades vaktsineerimise tavapärase poeskäigu või jalutuskäigugaga. Apteek on sageli ka kõige lähem ja lihtsamini ligipääsetav koht vaktsineerimiseks," ütles Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane. Apteegis vaktsineerimiseks saab broneerida aega aadressil www.vaktsineeriapteegis.ee.
Gripivaktsiin on tasuta hoolekandeasutuste elanikele, kõigile üle 60-aastastele, lapseootel naistele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda. Inimestele, kes riskirühma ei kuulu, maksab gripivaktsiin kuni 30 eurot, sõltuvalt vaktsineerimisasutuse hinnakirjast.
Rohkem infot leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee.
/Terviseameti pressiteade 16.10.2024/