Viljandi linna hallatavate asutuste juhtimise ja teenuste korraldamise optimaalse tegevusmudeli väljatöötamine
Analüüsiti kuut komponenti:
1. Viljandi linna rahvastikuanalüüs ja -prognoos, täpsustamaks teenusevajadust tulevikus – analüüsiti rahvastikuprotsesse nii Viljandi maakonnas kui ka teistes omavalitsustes tagasiulatuvalt 15 aasta jooksul ja koostati linna rahvastikuprognoos aastani 2040. Prognoos oli aluseks tuleviku teenusevajaduse hindamisel.
2. Hallatavad asutused – vaadeldi kõiki linna 21 hallatavat asutust, sh tegevusnäitajaid (näiteks õpilaste arv, külastuste arv, osutatud teenuste arv jms), töötajate koosseisu, eelarveid ja teenuse osutamist kasutatavat kinnisvara. Samuti toodi välja linna finantspositsioon ja võrdlus referentsomavalitsustega (Rakvere linn, Võru linn ja Viljandi vald).
3. Huvihariduse ja -tegevuse korraldus – vaadeldi huvihariduse ja -tegevuse näitajaid, sh tegevusmahte.
4. Kinnisvara kasutus – vaadeldi linna kinnisvara kasutust, keskendudes väljarenditavale mahule, sh hinnati, kas ja kui palju on vakantsi.
5. Personalijuhtimine ja arvestus – vaadeldi personalitöö korraldamiseks kuluva aja hulka erinevate töölõikude raames, eristades seejuures personaliarvestust ja -arendust.
6. E-teenused – hinnati linna e-teenuste kasutatavust, sh viidi läbi rahuloluküsitlus linnaelanike hulgas.
Analüüsi komponendid on koondina kokku võetud käesolevas üldistavas tuleviku teenusmudeli ja võimalike muudatusprojektide raportis.
Raport on fokusseeritud võimalike kokkuhoiukohtade leidmisele, kuna linna finantspositsioon on aasta-aastalt tulenevalt pikaajalistest demograafilistest trendidest ja üldisest majandusolukorrast halvenenud. Raportis on kirjeldatud võimalusi erinevate lähenemisviiside raames koos nende rakendamisega kaasneda võivate mõjudega.
Oluline on teadvustada, et tegemist ei ole konkreetse tegevuskava, vaid võimalike muudatusprojektide paketiga, mille rakendamine eeldab täiendavaid arutelusid ja otsuseid. Samuti ei ole muudatusettepanekute nimekiri lõplik ja ainuvõimalik.
Töö teostas OÜ Cumulus Consulting.
Analüüsi failid:
Raport 1 Rahvastik ja teenusevajadus
Viljandi linna kergliikluse valdkonna arendamise strateegia 2030+
1. Viljandi linna kergliikluse valdkonna arendamise strateegia 2030+
2. Lisa 1 perspektiivne jalgrattateede võrgustik
3. Lisa 2 Kergliikluse ja liikuvuse olemasolev olukord
Viljandi linna haljastu arengukava 2019-2030
Viljandi linna haljastu arengukava aastateks 2019-2030. Arengukavaga saab tutvuda siin.
Rohkem infot: haljastuse ja heakorra spetsialist Age Alas, tel. 435 4756, e-post: age.alas@viljandi.ee
Analüüsi koostamine Viljandimaa linnuste külastuskeskkonna loomiseks
Analüüs toob välja võimalused 4 Viljandimaa linnuse baasil uue pärandturismi toote väljatöötamiseks. Koostati ülevaade linnuste territooriumite ligipääsetavuse kohta.
Viljandimaa linnuste külastuskeskkonna ja külastuskeskuse tegevusmudel
Viljandi linna kergliiklusteede ligipääsetavuse hinnang
Viljandi Linnavalitsus tellis inseneribüroolt Stratum Viljandi linna kergliiklusteede inspekteerimise vastavalt ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri 29.05.2018 määrusele nr 28 „Puudega inimeste erivajadustest tulenevad nõuded ehitisele" ja metoodilisele materjalile „Liiklusohutuse inspekteerimise juhend".
Ligipääsetavuse hinnang teostati kohtvaatluse teel fikseerides olemasoleva olukorra videosalvestisele. Kohtvaatlused viidi läbi 5. mail ja 6. oktoobril 2022. a.
Kohtvaatlustel sõideti läbi üle 90 % Viljandi linna olemasolevatest kergliiklusteedest ning fikseeriti kaameraga hetkeolukord, et puudujäägid üles tähendada.
Märkused on fikseeritud tänavalõikude kaupa, mis tähendab, et üks märkus võib sisaldada ühel tänavalõigul mitut asukohta, kus nõudele mittevastavuse sisu on sarnane. Siiski on täpsustamiseks püütud fikseerida puuduse asukoht aadressi või ristmiku järgi.
Uuring: "Avaliku liiniveo teenuskorralduse mudeli parendamine Viljandi linnas ja selle lähiümbruses"
Valminud on uuring „Avaliku liiniveo teenuskorralduse mudeli parendamine Viljandi linnas ja selle lähiümbruses", mille koostas OÜ Stratum Viljandi Linnavalitsuse ja MTÜ Viljandimaa Ühistranspordikeskuse tellimusel. Uuringuga on võimalik tutvuda: https://transport.viljandimaa.ee/uuring
Projekti toetati Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest meetme "Riigi võimekuse tõstmine inimressurside arendamise ja institutsionaalse suutlikkuse parendamise kaudu."